Obchody Dnia Niepodległości Polski

„Dziś biało – czerwoną flagę Ci postawię,

kwiaty w takich barwach i zniczy bez liku

i tak jak potrafię wierszem Cię zabawię

dla Ciebie najmilszym – bo w polskim języku.”

Tym wierszem zainaugurowaliśmy Święto Dnia Niepodległości Polski w naszym gimnazjum.

8 listopada, o godzinie 11.11 nauczyciele oraz uczniowie naszej placówki dołączyli się do akcji „Szkoła do hymnu”, której inicjatorem był minister edukacji narodowej RP. Była to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”, w której uczestniczyli uczniowie oraz nauczyciele z blisko 24 tys. placówek w kraju i za granicą. Wszyscy zebrani na sali uroczyście odśpiewali polski hymn narodowy, łącząc się z Polakami na całym świecie.

Ten szczególny dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu. W godnym i uroczystym przeżyciu tego święta pomaga nam udział w uroczystościach. Właśnie 11 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości Polski. Prowadzący przypomnieli najważniejsze postacie i wydarzenia z historii Polski  od czasów rozbiorów, aż do 11 listopada 1918 r. Uważamy, że święto było nie tylko lekcją historii przekazaną w niekonwencjonalny sposób, ale przede wszystkim lekcją patriotyzmu i głęboką nauką, skierowaną do wszystkich uczestników, jak być Polakiem-patriotą w obecnych czasach.

Miłość do Ojczyzny to również poznawanie historii naszego kraju i przekazywanie jej z pokolenia na pokolenie, aby odległe legendarne dzieje Polski znały i szanowały kolejne pokolenia.

Po uroczystej akademii grupa harcerzy naszego gimnazjum udała się na Wileńską Rossę, by oddać hołd twórcy niepodległego państwa polskiego – Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Cieszymy się, że nasza młodzież jest wychowywana w duchu patriotyzmu, gdyż pięciu harcerzy z naszego gimnazjum wzięło udział w XXV sztafecie, która miała początek we Lwowie. Jesteśmy z was dumni uczniowie i cieszymy się, że mogliśmy powitać was podczas uroczystości na Rossie.

Mamy nadzieję, że te imprezy stały się dla wielu osób dobrą lekcją patriotyzmu.

This entry was posted in Imprezy. Bookmark the permalink.