Święto poezji

Corocznie 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezj

i, święto, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania ,publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

W naszej szkole w Ławaryszkach również od najmłodszych lat jest wdrażane słowo poetyckie, na miarę sił i możliwości uczniów klas początkowych,

W piątek, 15 marca, dzień był zimny i wietrzny, ale temperatura emocji w klasach ogromna. Już od rana czuło się podniosłą atmosferę; dzieci odświętnie ubrane oczekiwały święta – święta Jej Wysokości Poezji.

W pięknie udekorowanej klasie były zawieszone portrety poetów i pisarzy, można było też obejrzeć wystawę książek .

Uczniowie wraz ze swymi paniami stawili się stuprocentowo. Czuło się podniecenie i lekki dreszczyk niepokoju: jak wypadniemy?

Najpierw głos zabrała pani H.Rynkiewicz. Przedsta

wiła dostojne jury w składzie p. wicedyrektor Anżeły Petkuniene oraz nauczycielek Reginy Sudnikiewicz i Katarzyny Misiewicz. Następnie ogłosiła, że tradycyjnie, by ośmielić dzieci, panie pójdą na przysłowiowy „pierwszy ogień”, każda z pań klas początkowych wystąpi z recytacją dowolnego wiersza.

Dzieci nie szczędziły braw swoim paniom, które miały nie lada wyzwanie- dać przykład.

Następnie uczniowie recytowali wiersze, każdy na miarę swych zdolności, każdy inaczej. Byli istni mistrzowie, którzy umieli doskonale przekazać treść. Niektórym nawet nauczenie się wiersza na pamięć sprawiało wiele trudności, ale jakże rozczulająca była recytacja, to drżenie rączek, a nawet łzy w oczach.

Były deklamowane wiersze J.Tuwima, J.Brzechwy, L.J.Kerna, M.Konopnickiej, autorów znanych i mniej znanych, a nawet własne. Aneta Śledziewicz deklamowała swój wiersz pod tytułem ,,Kaczuszki”.

Wreszcie nastąpila najważniejsza chwila- ogłoszenie werdyktu jury… Każdy z niepokojem i nadzieją w oczach czekał- a może ja? Przecież każdy bardzo się starał.

Faworytem był, bez wątpienia, Dominik Tołoczko z 3 klasy, który podbił serca jury swą postawą aktorską, bezpośredniością, pięknie i mistrzowsko zaprezentowanym wierszem. Dominikowi sekundowała jego mama, pani K.Tałoczka.

Drugie miejsce podzielili Ewelina Grablewska z klasy 4 i Daniel Sylwestrowicz z klasy 2.

Na trzecim miejscu uplasowali się Elana Suchodolska z klasy 1 oraz Aneta Śledzewicz i Donata Stefanowicz z klasy 3.

Inni uczestnicy święta nie czuli się przegrani, ich zwycięstwem było pokonanie własnych lęków, nieśmiałości, a to nie lada zwycięstwo.

Na zakończenie każdy z uczestników święta otrzymał dyplom, słodycze, a najważniejsze, że każdy poczuł piękno mowy ojczystej.

A do zdjęcia stanęli wszyscy uczestnicy oraz panie klas początkowych- Marianna Czerniawska, Halina Rynkiewicz, Waleria Rodz i Weronika Użdalewicz.

Weronika Użdalewicz,

nauczycielka klas początkowych

Ławaryskiej Szkoły Średniej

This entry was posted in Naujienos. Bookmark the permalink.