Dzień liczby π (pi)

Matematyka jest delikatnym kwiatem,

która rośnie nie na każdej glebie

i zakwita nie wiadomo kiedy i jak.

Jean Farbe

W Ławaryskiej Szkole Średniej już po raz drugi organizuje się „Święto liczby π (pi)”.

Dlaczego właśnie w tym dniu 14 marca obchodziliśmy „Dzień liczby Pi“? Liczba π =3,14, wiąże się to z pierszymi cyframi jej rozwiązania: 3 jako miesiąc marzec i 14 jako czternasty dzień marca.

Organizatorkami tego ciekawego i treściwego święta były nauczycielki od matematyki Katarzyna Misiewicz i Jolanta Žigaitė. Prowadzącą zaś została uczennica klasy 10 Brigita Stefanowicz.

Podczas święta było przeprowadzono mnóstwo ciekawych konkursów i szarad, w których wzięli udział uczniowie klas 8, 10, 11 i 12. Najlepsze swoje zdolności matematyczne wykazali uczniowie klasy 12. Tak postanowiła szanowna komisja, w skład której wchodziła pani od jęz. polskiego Ana Burbo, pani od jęz. angielskiego Eleonora Maszaro oraz nauczyciel historii pan Albert Wołk. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali medale i dyplomy pamiątkowe.

Uczniowie klas 5 – 6 zadeklamowali wiersze o matematyce, co bardzo urozmaiciło święto. Aldona Polońska, uczennica klasy 10, zadziwiła wszystkich materiałem multimedialnym o historii liczby π (pi). Na zakończenie z ogromnym zaciekawieniem widzowie obejrzeli filmik, w którym udział wzięli uczniowie naszej szkoły oraz „królowa nauk“ matematyka, a autorkami zostały uczennice klasy 10 B. Stefanowicz i A. Polońska.

Święto dobiegało końca, ale według tradycji wszystkich czekał poczęstunek a mianowicie ciastka, ozdobione liczbą π  (pi) (ozdoby wykonały ręcznie  nauczycielki od matematyki).

Czas minął szybko i wesoło. Wszyscy uczniowie wrócili do swych gabinetów pełni pozytywnych wrażeń oraz nowych wiadomości z zakresu matematyki.

Święto udało się!

Nauczycielka od matematyki

Katarzyna Misiewicz

This entry was posted in Naujienos. Bookmark the permalink.