Święto Niepodległości Litwy

W dniu 14 lutego 2020 roku w gimnazjum  im. Stefana Batorego w Ławaryszkach odbyła się uroczystość poświęcona 102-ej rocznicy proklamowania Niepodległości Litwy z dnia  16 lutego 1918 roku. Była to impreza rejonowa, na którą  przybył przedstawiciel  wydziału oświaty samorządu rejonu wileńskiego starszy specjalista pan Jarosław Subocz. Zaszczycili nas również swą obecnością goście z sąsiedniej szkoły, a mianowicie uczniowie 9 klasy z Centrum Wielofunkcyjnego w Mościszkach z panią Danutą Czerniawską na czele.

Uroczystość została zaingurowana  hymnem państwowym Litwy. Po przeczytaniu słów-motta  przez prowadzących rozpoczęła się część artystyczna  święta. Nasi uczniowie  recytawali wiersze o ojczyźnie i wolności, natomiast chór gimnazjalny zaprezentował  piękne utwory w języku litewskim, nawiązujące do uroczystości Niepodległości Państwa Litewskiego. Część artystyczna była przeplatana  prezentacjami, gdzie uczennice IV klasy gimnazjalnej przedstawiły swoje  prace o dążeniach  Litwy w ogłoszeniu niepodległości, a także ukazały zasługi  sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy oraz najbardziej znane  ich wypowiedzi.

Po uroczystej części rozpoczął się historyczny konkurs–wiktoryna, którego celem było sprawdzenie wiadomości z  historii Litwy. Konkurs był wykonany w programie Kahoot. Uczniowie naszego gimnazjum wraz  z gośćmi byli podzieleni na osiem drużyn, zaczynając od klasy  6 do IV klasy gimnazjalnej. Po zakończeniu konkursu, w programie podliczono punkty, gdzie  były wyłonione trzy grupy zwycięzców. Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami, wszyscy pozostali otrzymali podziękowania  za uczestnictwo.

Na zakończenie imprezy głos zabrał starszy specjalista  pan Jarosław Subocz, który  powiedział o znaczeniu święta oraz złożył wszystkim zebranym życzenia. Czasowo pełniąca obowiązki dyrektora, pani Helena Rynkiewicz, podziękowała uczniom za piękne wystąpienia, a nauczycielom za wysiłek włożony w organizację całej imprezy, która była udana.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni do wspólnego zdjęcia.

This entry was posted in Imprezy. Bookmark the permalink.