Spotkanie z poetami

„Poetą jest ten, który pisze wiersze

I ten, który wierszy nie pisze.”

Tadeusz Różewicz

Zapachniało świeżym powiewem jesieni, a w naszym gimnazjum  unosiły się niezwykle zachwycające słowa z ogrodu poezji, a to za sprawą kolejnego poetyckiego spotkania.

4 września w Gimnazjum im. S. Batorego w Ławaryszkach  miało miejsce niezwykłe wydarzenie kulturalne – spotkanie integracyjne z poetami, gdyż w Wilnie miał miejsce V Międzynarodowy Zlot Poetów Polskiego Rodowodu.

Inicjatorem oraz organizatorem tej imprezy  była p. Apolonia Skakowska-dyrektor Centrum Kultury Polskiej na Litwie oraz pani Wanda Stańczak-prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie..

Mieliśmy zaszczyt gościć poetów polskiego pochodzenia, którzy przybyli na Wileńszczyznę z różnych zakątków świata, m. in. z Polski, Niemiec, Szwecji, a nawet z Australii.

Poeci opowiadali o sobie, mówili o samym momencie tworzenia wierszy, o warsztacie poety, o inspiracjach, czytali własne wiersze.

W trakcie tego autorskiego spotkania padło też wiele pytań ze strony wiecznie ciekawskich uczniów. Pytano, np. Czy łatwo jest tworzyć poezję? Ile czasu zajmuje napisanie jednego wiersza? Czy łatwo jest być po prostu poetą? Czy głębszą poezję piszą kobiety czy mężczyźni? I wiele wiele innych.

Goście próbowali przedstawić, że można być wrażliwym na piękno poezji. Liryka bowiem wyzwala wyobraźnię i porusza serca. Poezja to nie tylko najsubtelniejsza sztuka słowa, ale także sztuka poznania człowieka i jego spraw – od zwykłych, ważnych dla świata, aż po te głęboko skrywane na dnie serca. Żeby rozumieć poezję i sięgać po nią świadomie, z potrzeby ducha, należy przede wszystkim ją czytać i to nie tylko w sytuacji szkolnej lekcji.

Spotkanie było też dowodem na to, że w szkole są uczniowie, którzy chętnie czytają, a nawet piszą wiersze, lubią i potrafią pięknie śpiewać i recytować oraz chcą prezentować swoje zamiłowania i talenty.

Uważamy, że było to mądre i cenne spotkanie, które miało charakter  edukacyjny.  Mamy  nadzieję, że wielu uczniów doceni rolę poezji. Przecież nie samym chlebem człowiek żyje?  Poezja jest pokarmem dla duszy.

This entry was posted in Aktualności, Naujienos. Bookmark the permalink.