Wycieczka pielgrzymka do Polski

27 października 2017 roku uczniowie klas 5 – IIIG Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach wraz z wychowawcami, rodzicami oraz panią z religii wybrali się na wycieczkę pielgrzymkę do Polski.

Najpierw udali się do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce, by podziękować Matce Bożej za opiekę i prosić o dalszą pomoc w nauce oraz wstawiennictwo u Boga.

Jest to jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych i jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.

Na początku wysłuchali koncertu organowego, gdzie w trakcie muzyki poruszały się umieszczone w dekoracji figury. Ogromne zainteresowanie zrobił również na uczniach obraz Matki Bożej Świętolipskiej.

Kolejno w wielkim skupieniu młodzież wzięła udział we Mszy Świętej, którą celebrowali księża jezuici w intencji naszego gimnazjum.

Następnie ksiądz Jacek zapoznał uczniów z historią kościoła oraz Świętej Lipki z czasów średniowiecza.

Zwieńczeniem wycieczki była wizyta do Kętrzyna, kolejnego magicznego miejsca – Konsulatu Świętego Mikołaja, w którym mieści się fabryka bombek choinkowych „Doroszko”. Asystenci Świętego Mikołaja prowadzili warsztaty, podczas których uczniowie poznali wszystkie etapy tworzenia szklanych ozdób. Największą atrakcją dla nich było własnoręczne wykonywanie i ozdabianie bombek choinkowych.

Na zakończenie wycieczki uczniowie zwiedzili muzeum fabryki, w którym przez 20 lat istnienia wytwórni każdy jej pracownik mógł umieścić jedną najpiękniejszą bombkę danego roku. Sceneria całej fabryki jest imponująca, wypełniona tysiącami ręcznie wykonanych ozdób choinkowych i wielkanocnych. Można było też podziwiać bombki, które mają już około 60 lat. Najbardziej uczniowie byli zachwyceni Królową Lodu Elzą, która miała piękną srebrzystą suknię ze szklanych bombek. Była też piękna biała suknia dla panny młodej.

Po wszelkich atrakcjach wszyscy pełni wrażeń oraz zadowoleni z zakupionych pamiątek powrócili do domu. Wycieczka była udana, dostarczyła wiele radości oraz pozytywnych wrażeń.

This entry was posted in Naujienos. Bookmark the permalink.