„Każdy gest, nawet najdrobniejszy, zmienia świat, czyjś świat…”

Dobroczynność? Co określamy tym słowem? Jak sama nazwa wskazuje jest to czynienie dobrych uczynków, a przy tym wykonywanie ich bezinteresownie, jest to otwieranie się na drugiego człowieka, na jego potrzeby – zarówno te duchowe, jak i te materialne.

Gdy Wileńskie Hospicjum im. bł.ks. Michała Sopoćki ogłosiło  akcję charytatywną: „I Ty możesz zostać Wolontariuszem ” na rzecz budowy dziecięcego hospicjum w Wilnie, to społeczność gimnazjum im. Stefana  Batorego w Ławaryszkach z chęcią do tego się przyłączyła.

20161215_190300

Ciągle słyszymy w telewizji i radiu, czytamy w gazetach i internecie o dramatach, jakie rozgrywają się wokół nas. Zaniedbane dzieci, ubóstwo, choroby. Tyle złych informacji dociera do naszych oczu i uszu, że w pewnym momencie przestajemy widzieć w tym konkretną, ludzką tragedię. Staje się to czymś powszednim, wręcz “normalnym”. Od czasu do czasu jakaś straszna  wiadomość wytrąci nas z równowagi i skłoni do chwili refleksji, ale zaraz wracamy do prozy życia. Na wiele rzeczy oczywiście nie mamy wpływu, jednak posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością naszego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym.

Jeśli będziemy samotni w swoim wnętrzu, żadne zewnętrzne bogactwo szczęścia prawdziwego nam nie da. Bo czym są wszelkiego rodzaju zbytki, jeśli nie stoi za tym wartość
w postaci uczucia miłości i wdzięczności, a także chęci dzielenia się z innymi.

20161215_185221

Wokół nas jest wiele osób, które potrzebują wsparcia, więc człowiek powinien odkryć w sobie radość dzielenia się, gdyż  stanowi to ogromną wartość.

Nauczyciele, uczniowie oraz  rodzice naszego gimnazjum również potrafią się dzielić z najbardziej potrzebującymi, wiedzą,co to znaczy uśmiech na twarzy dziecka, dlatego tak aktywnie włączyli się do akcji.

15 grudnia grupa młodzieży udała się do Domu Polskiego  na spektakl: „Oskar i Pani Róża”.

Po spektaklu, uzbierana kwota pieniężna, została przekazana na budowę hospicjum dla dzieci.

Dziękujemy wszystkim, kto się przyczynił do akcji, gdyż  wszystko co robimy dla innych jest tym, co naprawdę warto robić.

This entry was posted in Naujienos. Bookmark the permalink.