Udział w zajęciu strefowym polonistów „Rok 2016 – rokiem Henryka Sienkiewicza”

W sto siedemdziesiątą rocznicę urodzin oraz setną rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę, ustanawiającą rok 2016 – rokiem Henryka Sienkiewicza.

Henryk Sienkiewicz to pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości i – jak wówczas stwierdzono – rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu. Jego powieści historyczne podtrzymywały kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli. Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę wolności.

Poloniści strefy mickuńskiej postanowili również oddać należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach.

10 marca 2016 roku uczniowie klas 5 – 8 oraz nauczycielki języka polskiego pani Anna Burbo i pani Halina Szturo Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach  wzięli udział w zajęciu strefowym z języka polskiego w Gimnazjum im. Jana Bosko w Jałówce pt. „Rok 2016 – rokiem Henryka Sienkiewicza.”

Każda szkoła przygotowała ciekawy program artystyczny. Były to prezentacje multimedialne, wiersze, piosenki, konkursy oraz adaptacje na podstawie twórczości Henryka Sienkiewicza.

Nasze gimnazjum przygotowało inscenizację nowelki „Janko Muzykant.”

This entry was posted in Naujienos. Bookmark the permalink.