Projekt edukacyjny pt. ,,Kraków śladami Wisławy Szymborskiej’’

W tym roku obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Wisławy Szymborskiej, wybitnej polskiej poetki oraz laureatki literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji polonistki naszego gimnazjum zrealizowały projekt pt. ,,Kraków śladami Wisławy Szymborskiej’’, który został dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki  w wysokości 12 950,00 PLN.

Głównym celem projektu było pogłębienie wiedzy wśród młodzieży gimnazjalnej o życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej, promowanie jej utworów, a także polskiej kultury i języka. Uczestnicy projektu mieli również świetną okazję zaprezentować swe uzdolnienia recytatorskie, plastyczne oraz twórcze.

W dniach 6-8 grudnia 2023 roku 30-osobowa grupa uczniów oraz opiekunów Gimnazjum im. Stefana Batorego w Ławaryszkach odwiedziła Kraków i tym samym rozpoczęła realizację projektu pt. ,,Kraków  śladami Wisławy Szymborskiej’’.

Gdy dotarliśmy do Krakowa, od razu mieliśmy wycieczkę autokarem, podczas której poznaliśmy  miejsca, związane z Poetką. Są to ulice oraz domy, w których Noblistka mieszkała: ul. Radziwiłłowska, Starowiślna, Bracka, Chocimska oraz Piastowska. Przewodnik pani Aneta pokazała nam również Galerię Szalom na Kazimierzu oraz opowiedziała, że W. Szymborska odwiedziła Galerię 23 lata temu wraz ze swoim sekretarzem P. Rusinkiem.

Podziwialiśmy również starówkę Krakowa. Zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu,  podziemie, miejsce pochówku polskich królów, duchownych, przywódców politycznych i wieszczów. Tam również znajduje się grób patrona naszego gimnazjum, Stefana Batorego. Przypomnieliśmy też legendę o smoku wawelskim, który do dziś dnia zieje ogniem. Widzieliśmy również Uniwersytet Jagielloński oraz kościół Mariacki, którego wieże są najwyższe na starówce. Mieliśmy okazję wysłuchać hejnału mariackiego, który co godzinę jest wygrywany przez okno wieży kościelnej.

Na drodze powrotnej postanowiliśmy zajechać do Warszawy. Okazało się, że większość naszych uczniów nigdy nie była w Warszawie, więc nie mogliśmy pominąć takiej możliwości. W Warszawie byliśmy krótko, oglądaliśmy ciekawe iluminacje świetlne w ogrodach królewskich w Willanowie oraz podziwialiśmy piękną choinkę na starówce.

Uczniowie zostali zauroczeni pięknym Krakowem oraz przedświąteczną Warszawą. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję zwiedzić te miasta bardziej dokładnie.

Do Ławaryszek wróciliśmy 9 grudnia nad ranem. Byliśmy trochę zmęczeni podróżą, ale pełni pozytywnych emocji, wrażeń oraz satysfakcji.

Kolejnym etapem projektu był konkurs prezentacji multimedialnych z życia i twórczości Noblistki, który odbył się w gimnazjum 14 grudnia.

Na podsumowanie projektu był zorganizowany konkurs recytatorski poezji Wisławy Szymborskiej, który miał miejsce 20 grudnia.

Laureaci konkursów otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Dziękujemy serdecznie koordynatorom projektu, organizatorom wyjazdu oraz wszystkim, kto się przyczynił do niezapomnianej przygody.

Szczególne podziękowania kierujemy  do Stowarzyszenia ,,Wspólnota Polska’’ za możliwość realizacji tego projektu edukacyjnego z okazji obchodów 100. rocznicy urodzin poetki Wisławy Szymborskiej. Projekt był wspaniałą przygodą, podczas której nasi uczniowie nie tylko mieli okazję poznać nowych ludzi, ale również odkryć nowe miejsca i przeżyć niezapomniane chwile.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.