Dzień Ziemi 2022

Chociaż Międzynarodowy Dzień Ziemi i Wody przypada na 22 kwietnia, natomiast w naszym gimnazjum obchodziliśmy go 15 kwietnia. Ten dzień dla uczniów klas 5-8, IG-IIG był bardzo intensywny i bogaty w atrakcje. Już od rana, wraz z nauczycielkami biologii i chemii, uczniowie wyruszyli na wycieczkę w okolicach Ławaryszek. Każda klasa miała przed sobą wiele zadań. Uczniowie klas 5-7 przeprowadzali badania nad rzeczką Wilenką, tzn. badali jej brzeg, rodzaj dna, kierunek i prędkość przepływu wody, temperaturę, zapach, barwę i przejrzystość wody oraz rośliny i zwierzęta żyjące w rzece. Również badali ilość nitratów, fosfatów wchodzących w skład wody. Analizowali porosty, dzięki którym mogli dowiedzieć się, jaki jest stan powietrza w Ławaryszkach. Uczniowie klas 8, IG-IIG pobierali próbki wody oraz badali poziom zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem siarki (SO2) za pomocą skali porostowej. Dokonując badań, mieli okazję słuchać śpiewu ptaków w lesie.

Po powrocie do gimnazjum uczniowie klas 5-7 uczestniczyli w wiktorynie „Dzień Ziemi” poprzez wirtualne środowisko Quizizz.

Uczniowie klas 8, IG-IIG za pomocą czujników pH-metru i twardości wody oraz papierków wskaźnikowych badali jakość wody z pobranych próbek. Następnie techniką malowania na wodzie (ebru) wykonywali pocztówki oraz pisanki wielkanocne.

Z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie sporządzili również piękne plakaty na temat „Chrońmy naszą Ziemię”.

Ostatni dzień przed feriami i Świętami Wielkanocnymi uczniowie spędzili bardzo ciekawie i treściwie. Dziękujemy organizatorom tej imprezy.

This entry was posted in Aktualności. Bookmark the permalink.